Zabawki na świeżym powietrzu

zabawki dla dzieci na dwór

Kiedy promyki słońca z większą intensywnością do nas docierają, to znak, że nadchodzi czas, kiedy gry planszowe czy klocki zostają odsunięte nieco na bok. Dzieci przeważnie, gdy mają taką możliwość, wolą spędzać czas na dworze, a nie w domu. Chyba że akurat pada obficie deszcz, wtedy dobrze się przyglądać przez okno, jak mokną ulice.

Lecz gdy tylko, słońce znów wyjrzy zza chmur, nasze pociechy wybiegają na zewnątrz, wtedy im zabawom towarzyszy wiele różnorodnych zabawek. Jakie wśród nich warto wymienić?

Zabawki dla dzieci na świeżym powietrzu

Dzieci mają w sobie jakby wiecznie niezaspokojoną potrzebę ruchu – przez znaczną część dnia rozpiera je energia. I bardzo dobrze, dzięki temu, że są takie aktywne – rozwijają swoje zdolności psychomotoryczne. Powiedzenie, że w zdrowym ciele zdrowy duch brzmi nieco banalnie – lecz trudno zaprzeczyć, że jest w nim sama prawda. Nasze pociechy są więc radosne, gdy przebywają na świeżym powietrzu. Lubią spędzać czas intensywnie z rodzicami lub swymi rówieśnikami. Do tego też służą im rowerki biegowe, hulajnogi czy inne pojazdy. Łączy je to, że są na kółkach i za ich sprawą można żwawo się przemieszczać i szybciej dotrzeć w atrakcyjne miejsce. Także małe dzieci mają możliwość poruszania się wehikułem. Dla nich to przeznaczone są jeździki i pchacze. Niektóre z nich przypominają znane z miejskich drób pojazdy, znajdziemy na przykład samochody policyjne, Mercedesa GL63 w rozmaitych barwach czy gokarta na pedały. Maluch usiądzie w którymś z nich i poczuje się niczym prawdziwy kierowca – choć czasem rodzic lub starsze rodzeństwo dyskretnie pomoże dziecku nabrać pożądaną szybkość.

Innego rodzaju zabawką są pojazdy na pedały, które angażują nieco inne mięśnie niż to ma miejsce w przypadku poprzednich produktów. W miarę dorastania smyk nauczy się jeździć na coraz to bardziej skomplikowanych wehikułach. Jako kilkulatek opanuje umiejętność prowadzenia rowerka biegowego, ćwicząc między innymi zmysł równowagi. W kolejnym etapie rozwoju może przesiąść się na hulajnogę czy też deskorolkę, aby wciąż pozostać w ruchu!

Pojazdami na pedały przemierza się zwykle parki miejskie. Obcowanie z naturą oczywiście przynosi zarówno dzieciom, jak i dorosłym wiele korzyści. Nieraz jest ona tuż obok nas, na przykład w przydomowym ogrodzie. Co ciekawe, łatwo w nim zorganizować dla dziecka istny plac zabaw. Pomocne w tym są liczne wyroby. Trudno wyobrazić sobie atrakcyjne miejsce zabaw bez huśtawki. Mniejsze dzieci potrafią spędzić na huśtaniu nawet całe godziny. Działa to na nie z jednej strony uspokajająco, na co ma wpływ wykonywanie rytmicznych ruchów, a z drugiej smyk daje upust energii. Przy huśtawkach znajdują się często drabinki. Po nich to dzieci wspinają się, przypominając w tym alpinistów lub bardzo zręczne małpki. Dzieci w ten sposób usprawniają swoją koordynację ruchową. Obok znajdzie się też miejsce na basen ogrodowy, piaskownicę lub też wodny stół. Wtedy tuż przy naszym domu powstanie jak gdyby miniaturowy park rozrywki lub klimat nadbałtyckich plaż!

 

Sprawdź także