Spinozaur: zabawka

Minęło dobrych kilkadziesiąt milionów lat, odkąd wymarły ostatnie nieptasie dinozaury. Nastąpiło to u schyłku kredy. A spowodował to prawdopodobnie ogromny meteoryt, który uderzył w okolice dzisiejszego Półwyspu Jukatan. Potężne gady mimo to wciąż oddziałują na naszą wyobraźnię. Wydaje się, że najbardziej są nimi zafascynowane nasze pociechy. Interesują się bowiem tym, jak wyglądały poszczególne dinozaury i jaki prowadziły tryb życie. W zdobywaniu wiedzy pomocne są książki, rozmaite atlasy, a także filmy dokumentalne czy bajki. Poza tym smyki chętnie sięgają po figurki, które przedstawiają tyranozaura czy diplodoka, i siłą swojej wyobraźni ożywiają te stworzenia!

Figurki spinozaura

Spośród dinozaurów przez lata wyodrębniło się wiele rodzajów i gatunków. Wiele z nich to były największe stąpające po Ziemi zwierzęta. Przy niektórych z nich dzisiejszy słoń czy nawet wymarły mamut musiałby się wydawać kruszynką. Niemniej były i znacznie mniejsze istoty reprezentujące tę grupę zwierząt, choćby takie, które rozmiarami przypominały kurczaka – a nawet i zdecydowanie mniejsze! W każdym razie największe zaciekawienie wśród ludzi, którzy nie mają do czynienia z paleontologią, budzą te najokazalsze gady. Zaliczymy do nich zarówno czworonożne, roślinożerne zauropody (choćby diplodok czy brontozaur), jak i dwunożne, odżywiające się mięsem teropody. Do drugiego podrzędu należy tyranozaur, nie bez powodu noszący przydomek rex (nazwa gatunkowa), oznaczający “króla”. Powszechnie uważa się, że to on był najsilniejszym i najgroźniejszym nie tylko dinozaurem, ale jakimkolwiek zwierzęciem żyjącym w kredzie. Tak też zapewne uważali twórcy pierwszej części Parku Jurajskiego. Ale w trzeciej odsłonie pojawia się jeszcze bardziej złowrogi gad – mianowicie spinozaur! I w kluczowej scenie pokonuje tyranozaura, łamiąc mu z dużą swobodą kark.

 

 

Straszliwy gad pierwszy raz został odkryty przez Ernsta Stromera, który opisał go w 1915. Wprawdzie szkielet zwierzęcia pozostał do dziś niekompletny, niemniej na podstawie zachowanych skamielin szacuje się, że mógł ważyć nawet 9 ton, a jego długość sięgała do 18 metrów. Byłby więc najpotężniejszych teropodem w dziejach!

W nieco mniejszej formie, jako figurka, bez problemu zmieści się śmiało w dziecięcym pokoju zabaw (zob. więcej: Dinozaury: zabawki). Taki produkt znajdziemy na przykład w ofercie firmy Mattel. Zwierzę zostało dość wiernie odwzorowane. Podobnie jak prawdziwy wymarły gad – jego przedstawienie stoi na dwóch mocnych nogach i rozdziawia potężne szczęki, ukazując szpalery ostrych, stożkowatych zębów (dinozaur rozdziawia usta błyskawicznie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku). Jego łeb jest wydłużony, przez co przypomina trochę krokodyla. Największą nasza uwagę zwraca garb utworzony z kostnych płyt, który ma kształt żaglu. Do czego mu służył? Jest kilka teorii, być może do obrony w walce z podobnymi drapieżcami, albo też do termoregulacji. 

Spinozaura nie brakuje też w serii klocków Playmobil (zob.  poświęconej wynalazkom i dinozaurom. Służy on ludzikom jako… machina bojowa. Zawdzięczamy to pomysłowości i zdolnościom konstruktorskim wuja Roba. Przymocował on do teropoda armatki oraz pancerne siodło przeznaczone dla bohaterów. Cóż, wypada nam ruszyć z nimi do spektakularnej akcji!

 

Sprawdź także