Prezent pod choinkę dla dziecka

prezent pod choinkę dla dziecka

Dzieci z pewnością już w listopadzie, albo i wcześniej, nie mogą się doczekać świąt Bożego Narodzenia. Bardziej niż my są podatne na świąteczną atmosferę, szczególnie gdy wciąż jeszcze wierzą w dobroczynne istoty pochodzące z innego świata. Nie mogą się wówczas doczekać przybycia – zależnie od regionalnej tradycji – Aniołka, Dzieciątka lub Gwiazdora. Tym bardziej że tak wyczekiwany przybysz przyniesie smykom podarunki. Ciekawe, co w tym roku otrzymają? 

Prezent na gwiazdkę dla dziecka

Obdarowywanie się upominkami to niewątpliwie miły obyczaj. Ale też nie można wpaść w wir zakupów, przez co łatwo zapomnieć, że podczas tych wyjątkowych dni nie to jest najważniejsze. Przede wszystkim ważne, aby spędzić ów czas w rodzinnej atmosferze, wzmocnić relacje międzyludzkie i – jeżeli to możliwe – nieco odpocząć. Wymiana podarunków stanowi więc jeden z elementów tej pięknej tradycji. Dlatego zamiast ekstrawaganckich, zaawansowanych technologicznie gadżetów polecamy raczej tradycyjne zabawki, które nigdy się nie zestarzeją! A które wśród nich są godne wyboru?

Gry planszowe pod choinkę

Gry planszowe szczycą się bogatą historią. Pierwsze ich przykłady pochodzą sprzed tysiącleci. Długi rodowód ma choćby jedna z ich strategicznych odmian – szachy. One, podobnie jak i łatwiejsze planszówki, rozwijają wszechstronnie graczy. Uczą ich myśleć, przewidywać ruchy przeciwnika, a także innych umiejętności, choćby zdolności pamięciowych; są i takie, które przekazują rywalizującym wiedzę o świecie – od podstawowych informacji po bardziej złożone i skierowane do starszych odbiorców.

Warto sprawić bliskiemu na gwiazdkę którąś z gier familijnych. Cechują się one tym, że przysiądą do nich członkowie rodziny w różnym wieku i o rozmaitym poziomie kompetencji umysłowych. Istotne też, że partię rozegra na raz wiele osób. Właściwie znaczną część planszówek moglibyśmy śmiało zaliczyć do tej kategorii. Na pewno są nimi gry, w których powodzenie oparte jest na szczęściu, stąd nazywamy je również grami losowymi. Znanym ich przykładem jest popularny cały czas “chińczyk”. Natomiast czynniki losowe znacznie mniejszą rolę odgrywają w grach “Od słowa do słowa”, “Nie mów tak, nie mów nie” czy “Scrabble” (dla wielbicieli “Harry’ego Pottera” dostępna jest wersja nawiązująca do cyklu), w których to się liczą umiejętności tworzenia słów bądź zdań – choć nieraz i łut szczęścia decyduje o tym, kto okaże się zwycięzcą. Pozostali gracze jednak przyjmą przegraną z godnością – przecież poza ostatecznym rezultatem ważne są również dobra zabawa i spędzenie czasu z bliskimi.

Istnieje też odrębny typ gier edukacyjnych. Maleńkie dzieci, nawet jeszcze nieczytające, pozyskują istotne dla dalszego rozwoju informacje na przykład za sprawą “Mojego pierwszego elementarza”.  Poznają więc kolory, litery – a z nich układają pierwsze słówka – cyferki i wiele innych wzbogacających na wielu płaszczyznach ich kompetencje.

Starsze zaś dzieci zmierzą się wspólnie z dorosłymi, grając w strategiczne planszówki. Przykładami mogą być “Siedem cudów świata” czy “Santorini”. Aby osiągnąć sukces w takiej rozgrywce, wymagany jest zmysł taktyczny. Z partii na partię będzie on wzrastał. Wreszcie rodzic zostanie pokonany przez dziecko. Wtedy też nasza pociecha zacznie bardziej w siebie wierzyć, uznając, że wsparta koncentracją cierpliwość często popłaca.

 

 

Aby dzieci (a z nimi ich rodzice) rozwijały się wszechstronnie, warto biblioteczkę gier uzupełnić o zestawy doskonalące zręczność i wyobraźnię przestrzenną. Do takich zaliczają się między innymi “Spadające małpki”. Rozgrywka przypomina nieco grę w bierki, przy czym tutaj chodzi o to, by wyciąganymi patyczkami nie strącić małpek siedzących spokojnie na rozłożystym drzewie.

Każda z wymienionych propozycji (a także wiele niewymienionych) sprawi, że długie zimowe dni nie będą się już wcale wydawały takie długie. Wiadomo, że w podczas zabawy czas mija znacznie szybciej, co zresztą niegdyś udowodnił sam Albert Einstein!

Sprawdź nasze produkty

 

Sprawdź także