Nauka cyferek

nauka cyferek

W pierwszych miesiącach swego życia maluszek uczy się rozpoznawać głos i twarz swojej mamy. Dowiaduje się, że jej obecność zapewnia mu komfort i bezpieczeństwo. Z czasem poznawanie świata przez dziecko zatacza coraz szersze kręgi. W końcu uczy się odróżniać, a następnie pisać cyferki – z czym wiąże się też rozwijanie myślenia abstrakcyjnego.

W jaki sposób wspomóc swą pociechę w tych jakże istotnych krokach?

Nauka cyferek dla dzieci

Jak tylko u dziecka wyostrzają się zmysły – angażuje je wszystkie do eksplorowania rzeczy i zjawisk. Nie poprzestaje wyłącznie na ich dostrzeganiu, ale dodatkowo chce je poczuć dotykiem, zmysłem powonienia i smaku. Kiedy już z noworodka staje się niemowlęciem, wtedy zaczyna uczyć się podstaw arytmetyki. Dostrzega różnicę między jednym jabłkiem a dwoma, pomiędzy trzema kawałkami owocu a czterema. Oczywiście, jeszcze nie potrafi wykonywać nieco bardziej zaawansowanych równań, lecz i to wkrótce nastąpi. Gdy szkrab  skończy trzy latka, wtedy samo narysuje swoje pierwsze cyferki. Jako rodzice, chcemy dziecku pomóc w tej nauce. Istnieje na to wiele sposobów – trudno wymienić jeden najlepszy, najwięcej korzyści przynosi bowiem połączenie ich wszystkich.

Dla dziecka codzienna życiowa aktywność ma w sobie elementy nauki z różnych dziedzin, także z zakresu uczenia się cyferek. Podczas jedzenia skierujmy łagodnie uwagę dziecka na to, że pożywienie występuje w różnej liczbie. To samo dotyczy innych czynności. W trakcie kąpieli powiedzmy na przykład pociesze, że wraz z nią w wodzie znajdują się dwie kaczuszki. 

Jako że dzieci są bardzo muzykalne, śpiewajmy z nimi piosenki, w których znajdują się wszystkie cyferki. Zrytmizowane i rymujące się utwory łatwiej zapadną smykowi w pamięć. Przy okazji pozna on nowe słówka i rozwinie zdolności językowe. 

Korzystając z nieco zapomnianego dziś (choć niesłusznie!) liczydła, maluch wykona pierwsze zadania arytmetyczne. Co ciekawe, korzystanie z tego starożytnego narzędzia ma wymiar multisensoryczny, wyzyskuje zmysły wzroku, czucia i w pewnym zakresie także słuchu.

Załóżmy dla malucha zeszyt do nauki rozpoznawania i rysowania cyferek. Obok “1”, “2” oraz pozostałych znaków graficznych służących do zapisywania liczb niech dziecko narysuje odpowiadającą im liczbę zwierzątek, kwiatków czy uśmiechniętych słoneczek.

W procesie nauki warto skorzystać też z innych pomocy dydaktycznych. Należą do nich oczywiście również i książki. Czytajmy więc wspólnie z dzieckiem publikacje w przystępny i często zabawny sposób ułatwiające mu przyswojenie cyfr i korzystanie z tej zdolności. Jedną z ciekawszych propozycji stanowi utwór Moje pierwsze cyferki z poczytnej serii “Czytaj z Albikiem”. Co zwiększa atrakcyjność książki – wstępem do opanowania umiejętności liczenia, dodawania i odejmowania jest gra planszowa z Jasiem i Małgosią w rolach głównych!

Sprawdź także