Witajcie na blogu Królestwa Dzieci!

Gry planszowe dla dzieci

O roli klocków LEGO w kształtowaniu umiejętności dziecka pisaliśmy już w poprzednich wpisach (Ci, którzy śledzą naszego bloga z pewnością pamiętają 😉 ). Jednak nie tylko one mają pozytywny wpływ na rozwój naszych maluchów.

Dzisiaj postaramy się przekonać Was, że także gry planszowe mogą mieć ogromne znaczenie dla małych graczy. Tym bardziej mogą one kształtować przyszłe postawy i zachowania dziecka, jeśli odpowiednio dobierzemy je do wieku i zainteresowań naszej pociechy (o wybieraniu odpowiednich prezentów także pisaliśmy na naszym blogu).

Gry planszowe a gry edukacyjne

Istotny jest sposób oddziaływania gier na dzieci. Nie bez przyczyny wiele gier nazywanych jest edukacyjnymi. Dzieci mają wrodzoną zdolność rozwijania każdej umiejętności, z jaką przychodzi im mieć do czynienia w trakcie zabawy (w większości przypadków nieświadomie). Dlaczego? Ponieważ to właśnie zabawa jest naturalną i spontaniczną aktywnością dziecka, którą wykonuje odruchowo i bez jakiegokolwiek namysłu. Jeżeli zatem korzystamy z gry planszowej polegającej na budowaniu imperium,  tworzeniu czy odgadywaniu słów, dziecko w naturalny sposób nabiera, a później kształtuje umiejętności niezbędne do tejże zabawy – w tym przypadku wyobraźnię przestrzenną, czy umiejętność zestawiania słów.

Najbardziej skuteczna forma edukacji

Gry planszowe są jedną z wielu dostępnych form zabawy. Jeśli zatem zabawa ta zawiera edukacyjne i wartościowe treści, to i dziecko jednocześnie swobodnie uczy się poprzez zabawę, a co ważniejsze, nie jest do tego w żaden sposób zmuszane. Ta forma nauki jest najbardziej skuteczną i efektywną, właśnie dzięki temu, że sprawia dziecku jednocześnie przyjemność.

Musimy także zaznaczyć, że gry planszowe uczą dzieci zachowania się w różnorodnych sytuacjach społecznych. Zapewne znowu zadacie pytanie – jak to możliwe? Otóż w większości przypadków, gry zakładają obecność dwóch lub więcej graczy w trakcie zabawy. Idąc dalej – jeśli dziecko uczestniczy w takiej grze, to siłą rzeczy musi przestrzegać ogólnoprzyjętych jej zasad. Młody gracz kształtuje tym samym odpowiednie zachowania społeczne, głównie stosowanie się do przyjętych z góry reguł oraz umiejętność uczciwej gry pozbawionej oszustw. Jeśli nasz maluch notorycznie próbuje nas zwieść nieczystymi zagrywkami, warto odwdzięczyć mu się tym samym zachowaniem w kolejnych grach. Dzięki temu dziecko zauważy, że oszukiwanie nie jest niczym przyjemnym dla drugiej osoby, a uciekanie się do takich zagrywek jest bardzo nieprzyjemne dla drugiej osoby.

Jak pokonywać trudności

Na koniec należy wspomnieć o jeszcze jednej roli gier planszowych. W czasie zabawy dziecko uczy się również, że nie z każdej sytuacji można wyjść jako zwycięzca. Niejednokrotnie przeciwnik okazuje się być od nas lepszy, szybszy, sprytniejszy etc., w związku z czym musimy nauczyć dziecko przyjmowania porażki ze spokojem i godnością (co chyba dla każdego z nas w dzieciństwie było najtrudniejszym wyzwaniem, a niektórym wręcz do dzisiaj sprawia trudności).

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi przekonaliśmy Was, że warto inwestować w gry planszowe dla swoich dzieci. Za tymi z pozoru niewinnymi zabawami kryje się także najważniejsze – spędzanie wolnego czasu w gronie rodzinnym na grach i zabawach, co  pozytywnie wpływa na pogłębianie relacji między jej członkami, A to właśnie rodzina od zawsze jest środowiskiem w którym dziecko zdobywa pierwsze swoje doświadczenia.

W którą grę zatem jesteście chętni zagrać? 🙂

Królestwo Dzieci – Sklep z zabawkami dla dzieci.

Sprawdź także
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook