Witajcie na blogu Królestwa Dzieci!

dinozaury zabawki

Dinozaury zabawki

Zapewne większość z nas w dzieciństwie interesowała się zwierzętami. Naszą ciekawość budziły zarówno domowe bądź hodowlane stworzenia, jak i te dzikie spotykane w parkach czy lasach. Byliśmy także pod wrażeniem dinozaurów, czyli potężnych gadów, które wymarły przed milionami lat. Obecnie te pasje, które nie zawsze z nami pozostały, podejmują nasze pociechy. Nie mają, podobnie jak i my, szans, by przyglądać się dinozaurom w niewoli czy ich naturalnym środowisku, ale zamiast tego zdobędą wiedzę na ich temat za sprawą dinozaurów-zabawek.

Dinozaury dla dzieci: zabawki

Gdzie te czasy, gdy po naszym globie stąpały dinozaury? Zostały pogrzebane w dawnej historii, a właściwie prehistorii. Niektóre okazy spoczywają w pokładach triasowych czy jurajskich. Wielu z nich częściowo przywrócono życie. Ze zebranych szczątków zrekonstruowano nie tylko ich szkielety, ale także wygląd czy zachowanie. Dowiadujemy się na ich temat coraz więcej – a to za sprawą nowoczesnych technologii, która umożliwia na przykład tworzenie modeli cyfrowych. 

Dzieci są zwykle jeszcze zbyt małe, by studiować księgi poświęcone paleontologii, przynajmniej naukowe. Natomiast te nieco starsze, które już bez problemu czytają prostsze teksty, sięgną po pierwsze lektury poświęcone pradawnym gadom. O nich też traktuje jedna z części serii “Czytaj z Albikiem”. Z jej kart chłopiec czy dziewczynka przekonają się, jak wyglądały co ciekawsze mezozoiczne gady, a także: jak się zachowywały czy też, co jadały. Pomocne w tym są również przykuwające wzrok estetyczne ilustracje.

 

 

Po przeczytaniu bądź też nawet tylko przejrzeniu takiej książeczki maluch nabierze ochoty, by pobawić się zabawkami przedstawiającymi wymarłe dinozaury. Na szczęście śmiało można powiedzieć – że rynek z produktami dla dzieci obfituje w nie. 

Osobną serię z dinozaurami zaprojektowali twórcy Mattela. Tak, produkują oni nie tylko sympatyczną laleczkę Barbie, ale również przeważnie nieco mniej przyjazne gady (dinozaury Mattel). Występują one pod postacią figurek. Trzeba tu zauważyć, że prezentują się bardzo realistycznie. Nader groźnie wygląda więc tyranozaur, ale nie tylko on – bo także pozostali drapieżnicy; choć i niektórzy roślinożercy sprawiają wrażenie takich, które gdy jest taka potrzeba, potrafią zaatakować. Na przykład triceratops, ma on na głowie kołnierz zaopatrzony w rogi. Wszystkie zawierają ruchome elementy, co ułatwia poruszanie nimi i aranżowanie między gadami walk. Dość bezpieczny jest pteranadon, gdy bowiem dostrzeże niebezpieczeństwo, wzbija się w niebo. W serii znajdziemy też fikcyjnego gada, który został wymyślony na potrzeby filmu “Park Jurajski” – mowa o Indominusie Reksie, który potrafił w tej produkcji mierzyć się z samym T-Reksem!

„Z migdałkami wszystko w porządku, panie Indominusie, nie wiem, po co mnie pan wzywał…”.

 

Smyk natknie się na dinozaury także podczas zabawy najpopularniejszymi klockami: LEGO® i Playmobil. Zawiera je na przykład seria LEGO® Jurassic World™. Dziecko zatem wcieli się w badacza i poświęci czas, aby poszerzać wiedzę o dinozaurach w laboratorium, będzie pracowało nie tylko na bazie skamielin, ale również z żywymi gadami z mezozoiku. Może zdarzyć się i tak, że niektóre stworzenia zbiegną z obiektu badawczego. Wtedy trzeba będzie przeprowadzić ryzykowną ekspedycję i udać się specjalnym pojazdem do dżungli, w której próbują się usamodzielnić uciekinierzy. Przygód, oczywiście, maluch dozna jeszcze więcej. Trudno tu mówić o ich limicie, wszakże dziecko codziennie wymyśli nowe historie, nieraz bardziej pomysłowe od tych, jakie poznał oglądając film czy bajkę!

 

Sprawdź także
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook